NOVINKY EMAILEM ?
STRÁNKY ČLENŮ
www.naturess.net
komass.iprostor.cz
kojan.kvalitne.cz
www.berki.cz
unucka.webnode.cz/
fotograf.webz.cz
Jako vrtule ...

autor: Bohdan Škoda
Sýkora modřinka (Parus caeruleus)

autor: Silvestr Szabó
Sucho ....

autor: Bohdan Škoda
"Klubovka"

autor:
skákavka

autor: Silvestr Szabó
****

autor: Michal Morcinek
Na lovu

autor: Lucie Ševčíková
Dobytí Řeky, aneb expedice YDYKSEB :-) 19.10.2004
Dobytí Řeky aneb fotovýlet do hor
 
Bylo 15.10.2004 a v mé hlavě ožil plán na sobotní výpravu do nedalekých hor Beskyd. Venku sice bylo zima a předpověď počasí na sobotu nevěštila nikterak dobré počasí, nicméně po předcházejícím týdnu, kdy v noci tekly proudy vody, bylo přeci jen o něco líp.

Samozřejmě sem přemýšlel, koho z fotoklubu vytáhnout na tuto rychlovýpravu sebou. Ihned mě napadli dva jména, Aleš a Dušan. Aleš možná proto, že většinu noci tráví u počítače a tudíž by ho ranní procházka mohla probrat. A Dušana, známého pod názvem ranní ptáče, vstávajícího v pět brzská ranní doba taky nepřekvapila. Ráno ve 4.15 sem tedy za pomocí budíka vstal a mé první kroky směřovaly k oknu. Chodníky byly suché, usoudil jsem, že tedy noc byla bez srážek a plán Ř mohl vypuknout. Mobilem jsem svolával své druhy ve zbarni ( tedy ve focení). Oba mé hovory přijali a po dohodnutí času vyzvednutí jsem se oblíkal. Jelikož jsem předpokládal,
že na horách bude o něco chladněji, navlíkl jsem si bavlněné tričko a mikinu z Moiry. Na vrch šusťákovou bundu a zapnul zipy na batohu, ve které si již od věčera hověly objektivy a ráno jim udělaly společnost 3 banány a 3 tatranky. Myslel jsem tedy i na své spolusouputníky ve zbrani a opatřil jsem pořebné kalorie.Věděl jsem, že bez přísunu energie by naše cesta skončit dříve, než by vlastně začala :-)

V pět hodin (opravdu přesně, což se i tedy zase povedlo :-) ) sem vyzvedl Aleše a poté jsme asi 15 minut čekali na Dušana. (Asi si přiskřípl vousy mezi matrace a tak jsme na něj posečkali před domem). Venku foukal vítr a teplota nebyla výše než 10 stupňů. Tedy celsia, nikoliv alkoholu :-) Ihned po vyjetí jsem byl přinucen odbočit vpravo na blízké občerstvovadlo, kde se Dušan vypravil na dobytí baterii, které dovršil úsměvem na rtu třímajíc v ruce láhev zlatavého moku. No a pak jsme tedy opustili Karvinou a vyrazili  vstříc expedici YDYKSEB. Cesta utíkala vcelku rychle a tak se naše výprava na místo dostala dosti brzy.
Pro všechny neznalé připomínám, že se jednalo o focení východu slunce nad štíty hor a focení dravé řeky  (k té dravé řece se ještě dostanu :-) ) Na hodinách na palubovce se skýtal údaj 6:00. Venku tedy byla tma, nešlo vidět ani na skok (no spíše ani na krok :-) ) Tak jsme vlezli zpátky do auta a čekali jsme, až se aspoň rozední natolik, že budeme moci rozeznat, zda jsme vůbec v horách. První náznaky svítání nastaly až kolem sedmé hodiny, nicméně čas ubíhal rychle pod sbírkou mých pravých, nefalšovaných, nežidovských  anekdot. Dušana očividně nejvíce pobavily ty, ve kterých byl v hlavní roli zlatavý mok a okno po jeho pravici se smíchem krásně zarosilo :-)


A už to začlo. Venku se objevily siluety hor a tak jsme se rozhodli vyrazit najít místo, kde rozbijem první výškový tábor a budeme čekat na sluneční paprsky. Naše kroky vedly k velké sjezdovce, která nás vyzývala, abychom ji pokořili. Rozhodli jsme se pro místo kousek pod lesem, kde jsme po pár minutách chůze došly. Můj dech připomínal sípajícího medvěda, neboť moji fyzičku jsem asi někde vytrousil z batohu již pod kopcem. Ale na druhou stranu jsem pořád nesl v batohu 3 banány a 3 tatranky (což tedy hoši ještě netušili) a já si tuto skutečnost ještě chvíli nechával pro sebe. Aleš posadil na stativ svůj historický kousek Yashica MAT
a dlouze se koukal a asi ostřil. I když v tom šeru ani nevím na co :-) Dušan spokojeně nabíral do plic ostrý horský vzduch, který mě dusil a čenichal vůni hřib. Podle čichu nás přesvědčoval, že se jedná o lysohlávky  a pokud mu je pomůžeme najít, tak si i zalítáme. Po ránu tedy lítám hrozně nerad a tak jsem raději vyměnil objektiv na foťáku za širokoúhlou SIGMU 17-35. Posadil jsem foťák do stativu ( Do nového stativu FOMEI, poněvadž ten starý zařval při jarní výpravě do téže oblasti. To vám byl tehdy pád jak nic :-) Dušan ví podrobnosti, takže kdyby to chtěl někdo vydat knižně, tak může :-) )
Po chvíli jsem koukali, že by nebylo špatné vystoupat ještě výše a dostat se na na vyšší úroveň svahu, ze kterého by se lépe fotilo. Dušan nám tedy pořád utíkal, my dva osobně bychom klidně zůstali tam kde jsme byli. Očividně nás ten čerstvý vzduch dostával do kyslíkové krize :-) Moji největší chybou bylo svěření stativu Dušanovi, který mis ním vyběhl až skoro na samý vrchol kopce. A poněvadž jsem jej potřeboval, nezbylo mi nic jiného, něž se za ní vydrápat taky :-) Aleš očividně někde ztratil plíce (a možna i hlavu :-) ) a zůstal stát v půli kopce. Po nějaké době se zvedl a došel nahoru bez batohu se slovy, že ho nechal v základním táboře. To se mu to šlo, protože já sem se nahoru vyškrábal i s uvedenými třemi banány :-) Tatranky jsem jim už rozdal v základním táboře. Ještě, že tak, jinak by ten kopec byl o hodně vyšší :-)


Slunce se již rozhodlo vylézt z postele a začalo paprsky osvětlovat husté tmavé mraky a dodávalo místu ponurou atmosféru. Aleš, očividně znaven výstupem, posedával, zatímco Dušan, pobíhajíc kolem hledal správné místo na pořízení prvních fotografií. Na cestě, kde jsme vylezli, jsme zjistili, že nejlepším místem pro návrat dolů bude zpevněná polní cesta. Aleš se tedy do základního tábora vrátil pro batoh a vylezl opět nahoru. V jeho očích bylo vidět zděšení (asi z pocitu, že bychom chtěli stoupat někam výše :-) ), které ho však již brzy přešlo. Vydali jsme se tedy lesem zpět dolů mezi civilizaci a občas jsem něco cvakl, aby nám aspoň někdo věřil, že jsme tam byli.

Dole jsme se setkali s pár místními lidmi, kteří si o nás mysleli, že jsme asi filmový štáb :-) a tak domorodci ani nevadilo, když sem se ho zeptal, zda ho smím vyfotit z jeho kozama. Tedy koza tam byla jen jedna a ovcí bylo víc, ale možná měl ještě něco schováno v chlívku. Dušan se zatím nenápadně vplížil do zahrady onoho kolchozníka a ukradl ze stromu kyselé zimní jabko, které rozkuchal nožem Staropramen :-)
Ani nám nenabídl. Šli jsme se podívat k potoku, který měl být druhým hlavním cílem naší výpravy. Šum, který se ozýval, však nebyl z potoka, ale ze stromů, na kterém šumělo listí. V potoce se líně válela voda,která ani zdaleka nepřípominala divokou řeku, kterou jsem zažil při jarní výpravě. Autem jsme tedy sjeli níže, v domnění, že tam situace bude o něco lepší. Opak byl pravdou. Potok ledva tekl a tak bylo vůbec kumšt najít nějaký zajímavý úsek, který by se dal fotit. Našli jsme první splávek, ve kterém v pár místech tekla voda. Tak jsme aspoň nafitili pár detailů a jelikož se mračna nad hlavami zatáhly a začalo hustěji pršet, zbalili jsme věci a vydali se na cestu zpátky. Oblaha již byla celá zahalená černými mraky a na obloze již
nebyl ani kousek té krásné oblohy z rána.    Co dodat na závěr ? I přes drobné nedostatky cesty (nepřítomnost vody v potoce :-) ) považuji tuto cestu za zdařilou a určitě ji v budoucnosti ještě zopakuji. Nejde totiž ani o to něco vyfotit, ale těch pár hodin strávených v přírodě prostě člověka nabije skvělou naládou, kterou před zimou určitě všichni potřebujeme.
Na samotě u lesa

autor: Bohdan Škoda
zobrazení: 2420
Sráz

autor: Bohdan Škoda
zobrazení: 2318
Barvy podzimu

autor: Bohdan Škoda
zobrazení: 2487
Mračna

autor: Bohdan Škoda
zobrazení: 2425
Svítání

autor: Bohdan Škoda
zobrazení: 2331
Do kopce ...

autor: Bohdan Škoda
zobrazení: 2440
Zlatopád

zobrazení: 2497
Autor článku: Bohdan Škoda (email: bohdan@velkytisk.cz) web: www.bohdan.cz
DISKUSE K ČLÁNKU (celkem reakcí: 0)
Autor *
Email
Předmět *
Vzkaz *
* údaje označené hvězdičkou jsou povinné
POSLEDNÍ REZENZE, TIPY
Drony útočí
Poděkování
Volné místo na minizávodech jachet 20-27.4.
Malý úspěch člena velké šance klubu
Vernisáž Havířov
SCHŮZKY FOTOKLUBU
další schůzky
ZŘIZOVATEL
Městský dům kultury
tř. Osvobození 1639
735 06 Karviná - Nové Město
http://www.rkka.cz/mdk/
AKTUALITY
REGIONFOTO 2019
Člen karvinského fotoklubu vystavuje v Bohumíně.
Zemřel Dušan Hartmann, známý karvinský fotograf
POSLEDNÍ AKCE, WORKSHOPY
Makrofotografie/foto sraz - PLENER SZABO 19-20.7.2014
Výstava fotografií fotoklubů regionu v Havířově
Jan Kottas na workshopu s fotografem Janem Šibíkem

Fotosetkání Ostrava 17.4.2010

Výstava fotografií Fotoklubu z Českého Těšína
WEBMASTER
Aleš Mazur
e-mail: info@emedium.cz
STATISTIKA
Dnes naše stránky navštívilo 495 návštěvníků a prohlédli si 1483 stránek. Celkem nové stránky navštívilo 975472 návštěvníků a prohlédli si 11648589 stránek. 74 členů, má na svých stránkách 1675 fotografií. Recenze a články z našich akcí a workshopů obsahují dalších 351 fotografií. Celkem je tedy na stránkách 2026 fotografií.
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE